مبلمان

آنچه درباره مبل باید بدانید

آنچه درباره مبل باید بدانید

همانطور که به همراه نداشتن یک روز گوشی، برای خیلی از ما آدمها کار سختی است، تصور خانه های  امروزی هم، بدون داشتن مبلمان سخت به نظر میرسد.خانه هایمان در عصر جدید نسبت به خانه های پدری، دچار تحولات اساسی شده است، بطوری که شاید نسل یک دهه قبل تر، نتوانند خانه بدون مبلمان را به خاطر بیاورند.

امروزه همه مردم در هر سطح از وضع اقتصادی  و با هر درآمدی که باشند، سعی می کند که حتماً در منازل خود از مبلمان استفاده کنند. قشر ضعیف تر خرید با قیمت پایین تر و قشر مرفه با قیمت بالاتر. به هر حال یکی از نیازهای جامعه امروزی تهیه مبلمان برای منازل است. پس چه بهتر که با توجه به هزینه ای که در نظر گرفته شده بهترین انتخاب را داشته باشیم.

مهمترین مکان برای نشستن در کنار کانون گرم خانواده، اتاق پذیرایی یا نشیمن است، که لزماً می بایست با یک سری وسایل راحت و مطمئن، این کانون گرم را در کمال آرامش و آسایش در کنار هم نگه داشت.

یکی از بهترین گزینه ها، انتخاب مبلمان راحتی برای اتاق نشیمن است . مبل راحتی تنها و مهم ترین عنصر محل نشستن در خانه می باشد که بیشتر لحظه هایمان، در خانه را روی آنها می گذرانیم و اگر دوست شان

نداشته باشیم یا با سلیقه ما جور نباشند و موقع نشستن روی آنها احساس رضایت نداشته باشیم، خانمان یک خانه دوست داشتنی نخواهد بود.

امروزه با کوچک و محدود شدن فضای خانه ها، در خرید وسایل منزل تغییراتی ایجاد شده است، تا شما بتوانید از حداکثر فضای داخلی منزل خود استفاده کنید.پس اگر برای حل این مشکل در فکر خرید یک مبلمان جدید و راحت هستید و یا می خواهید بخشی از مبلمان منزلتان را تغییر دهید، به نکات این راهنمای خرید دقت کنید تا در انتخاب دچار مشکل نشوید و بهترین انتخاب را داشته باشید، تا به این زودی ها مجبور نشوید مبلمان منزلتان را عوض کنید.

مبلمان تازه و جدید می تواند حس و حال خانه شما را عوض کند و به فضای اتاق شما، رنگ و بوی تازه ای ببخشد. البته خرید مبلمان خیلی کار ساده ای نیست و شما قبل از خرید باید به نکات مهمی به غیر از راحتی مبلمان توجه کنید که بعدها از انتخاب خود پشیمان نشوید.

با توجه به رقابت بین تولید کنندگان بازار مبل، هر کدام سعی می کنند که کالای بهتر، با کیفیت تر و ارزانتری را در اختیار مشتری قرار دهند، که در این حین شما خودتان می بایست بهترین گزینه را با بودجه ای که در نظر دارید انتخاب نمایید.

سایز و اندازه مبلمان

یکی از نکات اولیه و کلیدی در انتخاب مبل موضوع سایز آن است ،که باید متناسب با اندازه و فضای داخلی منزل و جایی که قرار است به آن اختصاص دهیم باشد.این موضوع آنقدر مهم است که اگر موقع خرید فراموش کنید حتماً گرفتار خواهید شد.اگر منزل شما کوچک است و فضای کمی را در اختیار دارید باید به این موضوع توجه بیشتری داشته باشید.همه شما می دانید که مبل هایی که بزرگ هستند و فضای زیادی را اشغال می کنند،  برای منازلی که فضاهای نشیمن یا پذیرایی بزرگ تری دارند مناسب است و مبل هایی که کوچک و جم و جورتر هستند برای خانهای کوچک (که در این میان از مبلمان تختخوابشو هم می توان استفاده کرد) مناسب ترند.حتماً درب وردی ساختمان را در نظر داشته باشید و مبلی را بخرید که به راحتی بتوانید آن را از درب و یا راهروی منزلتان به داخل منتقل کنید.

(آنچه درباره مبل باید بدانید)

کارایی مبل ها

 موضوع بعدی کارایی مبل هاست، قبل از انتخاب محصول حتماً باید مد نظر داشته باشید که قرار است این مبلمان را در کدام فضای خانه یا محل کارتان استفاده کنید، در اتاق نشیمن، پذیرایی،  اتاق کار یا مطالعه که مسلماً در شکل و جنس و رنگی که می خواهید موقع مطالعه یا تماشای تلوزیون استفاده کنید، نسبت به مبلی که قرار است در اتاق پذیرایی استفاده شود متفاوت خواهد بود. هنگام خرید باید حتماً مبلمان را تست کنید، یعنی روی مبل نشسته و فنرهای آن و اجزای ساخته شده مبل را تست نمایید. فنرهای مبل نباید آنقدر سفت باشد که چوب و فنر زیر آن را حس کنید و نه آنقدر نرم که حالت بدنتان را به خود بگیرد. فضای پشت مبل نباید تو خالی باشد. حواستان به روکش های مبل ها باشد و از روکش های با جنس عالی و مرغوب که زود خراب نمی شود استفاده کنید.

مبلمان را می توانید با رنگ دیوار پشتشان و یا رنگ پرده ها و یا رنگ فرش ها ست کنید.

لازم نیست خانه تان یک رنگ باشد، پس می توان در انتخاب رنگ و نوع پارچه مبلی خلاقیت به خرج دهید. شما می توانید قبل از خرید در باره هماهنگی رنگ ها با هم کمی مطالعه کنید، تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

دسته بندی مبلمان

مبل ها بر اساس ساختار به سه دسته تقسیم می شوند:

مبل استیل یا سلطنتی

مبل نیمه استیل ( که هم راحتی است و هم چوب استیل در آن به کار رفته است)

مبل تمام راحتی ( که البته طرفدارهای زیادی دارد)

مبل های راحتی خودشان به چند دسته تقسیم می شوند که معروف ترین آنها عبارتند از:

ال، یو، شانو و ……

(آنچه درباره مبل باید بدانید)

مبل استیل

برای استحکام و طول عمر مبل ها باید در ساخت اسکلتشان از مواد مستحکمی استفاده شود، بهتر است که بدانید که نوع جنس و چوبی که در مبلمان استیل بکار رفته است با مبل راحتی فرق زیادی دارد.اگر قصد خرید مبل استیل را دارید دقت کنید که سبک و راحت و قابل حمل باشد.سنگین بودن مبل استیل نشانه خوب بودن آن نیست، هنگامی که روی آن می نشینید نباید صدای جیر جیر دهند و یا روی زمین صاف لق بزنند، از دیگر نشانه های مبل استیل خوب رنگ یکدست آن است که باید هیچ لکه ای روی آن مشخص نباشد، برای این تشخیص روی آن دست بکشد تا از صاف و یکنواخت بودن آن مطمئن شوید.

مبل نیمه استیل

نوع دیگری از مبلمان هستند که در آن چوب و پارچه کمتری بکار رفته است، به همین دلیل از قیمت پایین تری نسبت به مبلمان استیل برخوردار است. مبل هایی که از چوب و پارچه بهتری ساخته شده اند مسلماً با مبلمانی که از کیفیت پایین تری برخوردارند گرانتر می باشد. بطور مثال مبلمانی که از چوب راش برای ساخت آن استفاده شده است به مراتب گرانتر از مبلمان راحتی است که در آن از چوب سفید استفاده شده است. چوب سفید همان چوب کاج است. چوب گردو نیز از چوب های مرغوب است که کار منبت را به خوبی روی خود نمایش می دهد، اما بعضی از چوب ها هستند که در حین انجام کار منبت دچار شکستگی یا پیچ و تاب می شوند. یاد آور می شود که چوب سفید در مبلمان استیل اصلاً خوب نیست.

تاثیر نقوش در قیمت مبلمان

جالب است بدانید که منبت کاری روی مبل ها در قیمت آنها تاثیر زیادی دارند.مبل استیل با دسته های گلی، گرانتر است زیرا دارای پایه های ضخیم تر می باشد و چوب بیشتری در تولید ان بکار رفته است و منبت آن پر گل تر می باشد که به نسبت مبل بزرگ تری است.حتماً توجه داشته باشید که خطوط منبت صاف و منظم باشد، ضمناً هرچه منبت ها و طرحها ظریف تر و پیچیده تر باشند قیمت مبل هم بیشتر است، دقت داشته باشید که گل ها قرینه باشند و نقش تاج با پایه همخانی داشته باشد.

فوم ها در مبلمان

اصولاً یکی از موارد بسیار مهم در خرید مبلمان فوم ها و اسفنج آنها هستند. معمولاً مبلمانی با تشک های دبل، یکی از مناسب ترین تشک هایی است که در ساخت مبلمان بکار می رود . چرا که آنها به راحی قبال شستشو هستند . کلاً فوم ها به دو دسته تقسیم می شود، فوم های سرد و گرم . گاهاً ممکن است از اسفنج هم در ساخت تشک مبل ها استفاده شود که می بایست اسفنج آن ۳۰ کیلویی باشد.کیفیت فرم سرد به مراتب بسیار بهتر از فوم گرم است. جالب است که بدانید فوم گرم تنها ۳ ماه بیشتر قابل استفاده نخواهد بود و قابلیت خود را از دست داده و در اصطلاح می خوابد.یکی از راههای تشخیص اینکه بدانیم،  فوم استفاده شده در مبلمان سرد است یا گرم این است که به آنها فشار وارد کنیم،  هر کدام زودتر به حالت طبیعیت خود باز گردند فوم به کار رفته در آن فوم سرد است .  در مبلمانی که در آن فوم گرم بکار رفته است فوم کاملاً شکل بدن را به خود می گیرد و با تاخیر  زیاد به حالت اولیه باز می گردد.اگر هم مبلی را انتخاب کرده اید که در آن از اسنفج استفاده شده حتماً دقت کنید که اسفنج ۳۰ تا ۳۵ کیلویی باشد.این اسفنج ها سفت و قابل شستشو هستند و با گذشت چند ماه شکل و شمایل خود را از دست نمی دهند.

نوع پارچه

یکی از قسمت هایی که در خرید مبل توجه را به خود جلب می نماید، پارچه بکار رفته در مبلمان است. پارچه می بایست از ماندگاری و مقاومت بالایی برخوردار باشد، در غیر اینصورت خیلی زود فرسوده می شود و باید آن را تعویض کرد. به همین دلیل هنگام خرید می بایست بسیار در این مورد دقت نمود.در حال حاضر بیشتر پارچه های موجود در بازار چینی هستند، اما شما می توایند بهترین نوع و کیفیت آن را انتخاب کنید. پارچه مرغوب نباید کش بیاید و یا اینکه پورز بدهد، برای اینکه خیالتان آسوده باشد از خود فروشنده جهت ضمانت کالا تضمین بخواهید.البته پارچه های ترک هم در بازار موجود است که از کیفیت بهتری برخورداند و طرفداران خاص خود را دارند. بهترین پارچه برای مبلمان سلطنتی پارچه های یزد ایران است.این نوع پارچه برای مبلمان سلطنتی حرف ندارند، گاهاً کشور ترکیه این نوع پارچه را خریداری کرده و آن را به اسم ترک می فروشد.پارچه های دیگری مثل شانل، مخمل نانومیکرو و غیره هم در بازار موجود هستند که در ساخت مبلمان از آنها استفاده می شود. معمولاً از پارچه های مخمل برای مبلمان راحتی و از پارچه های چرم برای مبلمان ال استفاده می شود. در نهایت انتخاب پارچه بستگی به سلیقه ی خریدار دارد، ولی از نظر  تولید کنندگان پارچه مخمل براق بهترین پارچه برای مبلمان است . در انتخاب پارچه مبلی تراکم آن هم حائز اهمیت است، که با کشیدن دست می توان متوجه شد که یک دست باشد و فشردگی آن را می توانیم با لمس دست احساس کنید.روش دیگری برای شناخت تراکم پارچه نگه داشتن آن جلوی نور است. معمولاً پارچه خوب سنگین تر است و همیشه قیمت بالا ملاک بهتر بودن پارچه نیست. مبلمان نامناسب معمولاً رنگ ماتی دارند.

کاناپه های تختخوابشو

خانه فضایی روح پرور و مکانی آرام و الهام بخش است، در اکثر مواقع محدودیت ها باعث می شوند تا ذهن انسان فعال تر شود و به دنبال آن مشکل، به دنبال راه حلی کارآمد باشد. در بعضی از خانه های کوچک امروزی باعث شده تا اتاق خوابها و یا نشمین ها برای چند کاربرد متفاوت طراحی شوند و یا به نوعی دیگر مجبور به استفاده همزمان چند کار در آن مکان باشید.امروزه بسیاری از اتاق خواب ها به غیر از فضایی برای استراحت، فضایی برای کارکردن هم می باشند.اگر خانه ای کوچک دارید، که از اتاق خواب و یا نشیمن آن برای خوابیدن و کارکردن استفاده می کنید، بهتر است آن را به گونه ای طراحی کنید، که فضای کافی برای انجام دادن تمام کارها در طول روز را داشته باشید.در این میان خیلی ها فکر می کنند، حالا که دیوارهای خانه به هم نزدیک شده اند و فضا کوچک تر شده باید از مبلمان های شان چشم پوشی کنند، اما طراحان خلاق این مشکل را حل کرده اند و با طراحی مبلمان و کاناپه های تختخواب شو، به نتیجه مطلوبی رسیده اند که خیلی از طرفداران آن احساس رضایت می کنند. مسلماً یکی از بهترین گزینه های شما، برای داشتن فضای ایده آل استفاده از مبل های تختخواب شواست.با ما همراه باشید تا توجه شما را به چند نکته مهم قبل از خرید و انتخاب کاناپه های تختخواب شو، که خالی از لطف هم نیست جلب نماییم.در ابتدا به خاطر داشته باشید که شما در طول روز به فضای کافی نیاز دارید، تا به راحتی به کارهای روزه مره خودتان رسیدگی کنید و همچنین فضایی برای نشستن و استراحت کردن احتیاج دارید.  پس ابتدا باید اندازه مناسب مبل های تختخواب شو را در نظر داشته باشید.

منبع: پارسیان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *