آیا میدانید کدام چوب برای مبلمان بهتر است؟

چوب مبلمانچوب مبلمان - تازه ها مبلمان رابو - وب سایت مبلمان رابو

۱- چوب بلوط (سخت و محکم): مناسب برای روکش گیری (با عرض کمتر از ۱mm)، بشکه سازی، پارکت سازی، کف پوش ساختن تخته هایی که بر روی سقف خانه ها در مناطق پر باران نصب می شوند، (مقاوم در برابر رطوبت و به کارگیری در اسکله سازی و بنادر، استفاده در انواع مبلمان، کتابخانه، میز و صندلی و ساخت تراورز (چوب های نصب شده در زیر ریل راه آهن)…

۲- چوب راش: چوبی است نیمه سخت و سنگین و خوشتراش با قابلیت تورقی بسیار مناسب، مناسب برای روکش گیری الوارگیری، پارکت تراورز، تخته چند لایه، صنایع مبلمان (به خصوص مبلهای خمیده)، قایق سازی.و

۳- چوب افرا: چوبی است سخت، سنگین، راست تار، خوشکار، سبک و شکننده و قابل تورق و مناسب برای صنایع کف پوش و روکش سازی، ساخت تخته چند لایه، قالب کفش، ساخت لوازم مهندسی، پوشش سطوح بزرگ، دیوار ها و رویه میزها و تخته خرده چوب، قابلیت کنده کاری و ظریف کاری، مجسمه سازی، مبلمان و خراطی.

۴- چوب ملچ: از جمله چوب های زیبا، خوش نقش و دکوراتیو ایران می باشد. در درجه اول مناسب برای صنایع روکش سازی می باشد، همچنین ساخت تخته چند لایه، درهای ماسیو (چوب خالص)، ادوات ورزشی و خراطی پایه ها و نرده ها کاربرد دارد. ملچ چوبی نیمه سنگین و نیمه سخت، راست تار و خوشکار با قابلیت تورق عالی است.

۵- چوب آزاد: به دلیل وجود خاصیت ارتجاعی و ارتعاشی (الاستیسیته) در مواردی از جمله ساخت وسایل ورزشی قابل ارتجاع (تخته پارالل و بارفیکس)، پاروی قایقرانی، تخته زیر فنر اتومبیل، همچنین ساخت وسایل موسیقی (سنتور) کاربرد دارد. آزاد چوبی سنگین و با دوام است.

۶- چوب صنوبر و تبریزی: چوبی راست تار، نیمه سبک و خوشکار و قابل تورق است که به عنوان تیرهای مخابراتی، تیر ساختمانی، کبریت سازی، ساخت وسایل کشاورزی، جعبه سازی و ساخت قفسه بندی کاربرد دارد و کاغذ سازی و تبریزی برای سنبه کاری مناسب است.

۷- چوب گردو: چوبی نیمه سبک و نیمه نرم، قابل تورق، راست تار، خوشکار و بسیار بادوام است. چوبی است با مقبولیت جهانی بارگه ها و نقش و نگار بسیار زیبا، صیقل پذیر و همگن می باشد و رنگ پذیری و قابلیت کنده کاری خوب داشته و در صنایع مبلمان گران قیمت، ساخت پارکت، قنداق تفنگ، روکش سازی، مجسمه سازی، ابزار آلات موسیقی و… پوست گردو در صنایع رنگ رزی و برگ آن خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد.

۸- زبان گنجشک (ون): چوبی محکم، قوی، بادوام، نسبتا ارزان با خاصیت الاستیکی زیاد که کم پیچ بر می دارد و در ساخت چهار چوب و درب، ساز ویلن، روکش و ساخت وسایل ورزشی (چوب اسکی) به کار برده می شود. (کرم مایل به قهوه ای) مناسب برای چوب مبلمان است.

۹- چوب ممرز: در ایران گسترده گی زیادی دارد و چوبی مقاوم و با دوام سخت و سنگین است که به عنوان تراورز و تیرک های معادن زغال سنگ، زغال گیری، ساخت واگن و همچنین در ساخت کاغذ کاربرد دارد. مقاوم به سایش است.

۱۰- چوب توسکا: چوبی سبک، نرم، راست تار، خوشکار، زیر بافت و قابل تورق می باشد که در تخته چند لایی مخصوصا لایه های وسطی، جعبه سازی، مدل سازی، اسکلت مبلمان کاربرد دارد.

۱۱- نمدار (زیسنون- زیر نون): جهت ساخت روکش مبلمان ، تخته چند لایه،! مجسمه سازی، خمیر کاغذ، ساخت وسایل تزئیناتی، مداد سازی! و کارهای ساختمانی کاربرد دارد.

۱۲- چوب چنار: چوب سخت و راست تار، کم دوام، با قابلیت میخ خور خوب،! در ساخت مبلمان و غربال، روکش سازی و همچنین ستون معابد! و مساجد کاربرد دارد. پرداخت پذیر و با برش بدون پودر. (کارهای ظریف)

۱۳- چوب ساج: چوب سنگین، روغنی، خوش تراش و زیبا که از آن! در ساخت مجسمه های چوبی استفاده می گردد.

۱۴- چوب کاج: چوب نرم، راست تار، سبک که کم دوام است و! زود می پوسد، و از آن برای ساخت جعبه، چوب مبلمان و همچنین کاغذ سازی استفاده می شود.

۱۵- چوب گلابی (امرود): چوبی سخت و مقاوم با دوام، راست تار، !صاف،سنگین که در ساخت ابزارهای چوبی دقیق (مانند خط کش)، قاب سازی و ادوات! چوبی وهمچنین در ساخت مهر (مهر قالب پارچه قلمکار) به کار می رود.

۱۶- چوب آبنوس: چوب بسیار سخت و سنگین بوده که! دارای استحکام فراوان می باشد لذا کم یاب و گران می باشد! و از آن در ساخت خاتم (به عنوان مثلث های سیاه رنگ) استفاده می شود.

۱۷- چوب توت سفید: چوب سخت، سنگین،! راست تار و بادوام است که در ساخت روکش، ابزار چوبی منزل، خاتم کاری و ساخت !سازهای موسیقی کاربرد دارد.

۱۸- چوب سرو: چوب بسیار نرم و سبک که به آسانی! قابل کار کردن و رنگ آمیزی می باشد و از آن بیشتر برای پوشش داخلی دیواره ها! در کابین و ساختمان استفاده می شود. (قرمز مایل به قهوه ای)

۱۹- چوب نارون: چوبی محکم، سنگین، مناسب برای هوای مرطوب! با نقوش زیبا که از آن اغلب روکش تهیه می کنند و به علت خاصیت خم پذیری! برای کارهایی که پیچاندن چوب لازم باشد به کار می رود.

۲۰- چوب ارسی: چوبی سخت، معطر، محکم و قوی که به! آسانی خم می شود و زود می پوسد برای مبلمان سازی کاربرد داشته و برای! خراطی بسیار مناسب است.

۲۱- چوب انجیلی: بسیار سخت با وزن مخصوص بالاست شکننده! بوده و برای ستون معادن و تونل ها و اشیاء مقاوم به سایش (قرقره، دوک نخ ریسی،! پاشنه کفش) به کار می رود.

۲۲- چوب شمشاد: از چوب های بسیار سخت، متراکم و سنگین! و بادوام که در ساخت صنایع دستی و ادوات مهندسی لوازم خانگی کاربرد دارد.

۲۳- چوب ماهون: چوبی نیمه سخت و نیمه مستحکم با سنگینی! متوسط که از آن برای ساخت مبلمان گران قیمت استفاده می شود.! از جمله زیباترین چوب های جهان است.

۲۴- چوب سرخدار: چوبی سخت و سنگین و مقاوم در برابر حشرات! که در منبت کاری، قایق سازی و مصنوعات تزئینی کاربرد دارند.
انواع چوب های مناسب در ایران برای مبلمان  و تزئینات
افرا، ملچ، آزاد، زبان گنجیشک، گردو، راش، گلابی، گیلاس وحشی.

منبع: چوبی کالا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *