اصول چیدمان در رستوران و کافی‌شاپ – بخش دوم

اصول چیدمان در رستوران و کافی‌شاپ – بخش دوم

اصول چیدمان در رستوران و کافی‌شاپ - بخش دوم

در هنگام قرارگیری هر فرد روی صندلی و پشت میز، بین 40 تا 50 سانتی‌متر فضا اشغال خواهد شد تا آن فرد به‌راحتی بتواند از میز استفاده کند. به‌اضافه اینکه هر صندلی بین 60 تا 75 سانتی‌متر در طول یک میز فضا اشغال می‌کند که این میزان برای صندلی‌های با دسته‌های بزرگ یا اشکال غیراستاندارد می‌تواند بیشتر باشد. پس بهتر است مدل صندلی و طول میز متناسب باهم انتخاب شوند تا بتوان این فواصل را در آن‌ها رعایت کرد.

اگر میزها به‌موازات هم قرار بگیرند و در مواردی که رفت‌وآمدی میان میزها صورت نگیرد، فاصله لبه هر میز تا میز دیگر باید بین 100 تا 110 سانتی‌متر باشد تا از این دو میز بتوان به‌راحتی استفاده کرد. فاصله پشت‌به‌پشت صندلی‌ها نیز باید بین 15 تا 25 سانتی‌متر باشد که این فاصله هنگام بیرون آوردن صندلی از پشت میز و نشستن روی صندلی استفاده می‌شود. اما هنگامی‌که قرار است میان میزها تردد هم انجام شود این فواصل تغییر خواهند کرد. در این حالت فاصله لبه میزها تا یکدیگر 150 تا 160 سانتی‌متر باشد و پشت‌به‌پشت صندلی‌ها باید بین 60 تا 70 سانتی‌متر فاصله داشته باشند تا رفت‌وآمد کارکنان رستوران و کافه و یا مشتریان به‌آسانی صورت گیرد.

حالت دیگر که می‌توان متصور شد قرار دادن میز و صندلی‌ها به‌صورت ضربدری هست که نمونه چیدمان آن را در تصویر می‌توانید مشاهده کنید. در این حالت نیز فواصل باید به صورتی که در ادامه توضیح داده می‌شود باشد. حالت اول حالتی است که میان میزها رفت‌وآمدی صورت نمی‌گیرد که در این حالت فاصله میان گوشه‌های صندلی بین 60 تا 70 سانتی‌متر باید باشد و درصورتی‌که رفت‌وآمد میان میزها صورت بگیرد این فاصله 10 سانتی‌متر بیشتر می‌شود. یعنی بین 70 الی 80 سانتی‌متر. در این حالت چون میز و صندلی‌ها کمتر با راهرو در ارتباط هستند فاصله ایجادشده بین آن‌ها نیز می‌تواند کمتر باشد.

میزها در ابعاد مختلف ساخته می‌شوند ولی ابعادی که بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرند مخصوصاً در اماکنی مانند کافه و رستوران به ترتیب زیر هستند:

میزهای دونفره مربع با طول و عرض 65 و گرد با قطر 65 سانتی‌متر

میزهای چهارنفره مربع به طول و عرض 90 و گرد به قطر 90 سانتی‌متر و در میزهای مستطیل به طول و عرض 100 در 70 سانتی‌متر و یا 120 در 90 سانتی‌متر که این مورد آخر به‌عنوان شش‌نفره هم قابل‌استفاده است.

میزهای شش‌نفره با طول و عرض 160 در 90 سانتی‌متر و میزهای هشت‌نفره با طول و عرض 200 در 100 سانتی‌متر.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *