ده قانون ساده برای چیدن مبلمان – بخش اول

ده قانون ساده برای چیدن مبلمان

ده قانون ساده برای چیدن مبلمان - بخش اول

همیشه در هنگام شروع چیدن مبلمان به نظر کار بسیار سختی است. درست زمانی که با یک اتاق خالی و مبلمانی که در دسترس است رو به رو می شویم ممکن است ندانیم که چگونه به بهترین شکل ممکن آنها را بچینیم. طراحان داخلی برای چیدمان مبلمان در خانه به شیوه ای اصولی قوانینی را نوشته اند که اصول آنها بسیار آسان و ساده است. دنبال کردن این قوانین کمک می کند تا شما بتوانید یک چیدمان اصولی و دلنشین داشته باشید.

انتخاب نقطه  کانونی

نقطه کانونی در اتاق اولین چیزی است که باید مد نظر قرار دهید. این نقاط به شکلی طبیعی و در قالب معماری فضا و یا به صورت جزئی از تجهیزات موجود در فضا ظاهر می شوند. برای مثال یک پنجره بزرگ و زیبا، یک شومینه و یا یک تلویزیون و یک قاب عکس می توانند در مرکز فضا قرار بگیرند و نقطه کانونی باشند. بعد از انتخاب نقطه کانونی در فضا مبلمان را در اطراف آن چیدمان می کنیم. به نوعی نقطه کانونی نقطه شروع ما در دکوراسیون داخلی است.

مبل ها را به دیوارها نچسبانید

اندازه اتاق می تواند تعیین کند که چقدر می توانید مبل ها را از دیوار دور کنید. با وجودیکه اغلب برعکس این فکر می کنند حتی در فضاهای کوچک هم با در نظر گرفتن چند سانتیمتر فاصله میان دیوارها و مبل ها فضا بزرگتر به نظر می رسد. اگر که فضای بزرگتری دارید می توانید آن را به گونه ای مرتب کنید که افراد روی مبل ها به راحتی بتوانند با هم گفتگو کنند. در این حالت ممکن است چند متر بین دیوار و مبل ها فاصله بیفتد. اما مطمئن باشید به زیبایی و دکوراسیون خانه تان کمک می کند.

حتما بخوانید:  مبل خاکستری و ویژگی هایش

فضاهایی مخصوص گفتگو و دیدار ایجاد کنید

مبلمان باید به گونه ای چیده شوند که افراد بتوانند بدون آنکه گردنشان را دراز کنند و یا اینکه در اتاق فریاد بزنند با هم صحبت و گفتگو کنند. مبل ها و صندلی ها را رو به روی هم قرار دهید و به اندازه ای نزدیک کنید که افراد بتوانند بدون آنکه نیازی باشد که صدایشان را بلند کنند صدای یکدیگر را بشنوند. اگر اتاق بزرگ است می توانید چندین فضا برای گفتگو ایجاد کنید.

تعادل را برقرار کنید

در هنگام چیدمان مبل ها رعایت تعادل بسیار مهم و ضروری است. اندازه و محل قرار گیری قطعات مختلف مبلمان را در نظر بگیرید. برای مثال تمام قطعات کوچک و یا خیلی بزرگ را در یک سمت اتاق قرار ندهید چرا که در آن صورت باعث عدم تعادل و عدم آرامش در محیط می شود. دقت کنید که تعادل و بالانس در شکل هندسی اشیا نیز رعایت شود. برای مثال اگر صندلی ها در اتاق پشت سر هم ردیف می شوند حتما یک میز جلومبلی گرد در جلوی آنها قرار دهید.

به مسیرهای رفت و آمد توجه کنید

از مهمترین نکات در چیدن مبلمان توجه به مسیرهای رفت و آمد است. برای مثال هنگام عبور از اتاق مبلمان باید به گونه ای چیده شوند که بین مبل ها و دیوار ها و میز جلوی آنها فاصله باشد و عبور و مرور و نشست و برخاست بدون مشکل انجام بگیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *