دکوراسیون پارامتریک چیست – بخش اول

دکوراسیون پارامتریک چیست – بخش اول

دکوراسیون پارامتریک چیست - بخش اول

درباره دکوراسیون پارامتریک و ویژگی‌های آن چه می‌دانید؟

در معماری پارامتریک، سازه ها به گونه ای کنار هم قرار می گیرند که به گونه ای منحصر به فرد، فضایی را طراحی می کنند. از این معماری می توان برای تزیین دیوار، می توان مبلمان (میز و صندلی) تخت، ساعت و … را با سبک و معماری پارامتریک طراحی کرد.

دکوراسیون پارامتریک چیست؟

تا به حال درباره دکوراسیون پارامتریک چیزی شنیده اید؟ احتمالا تاکنون اجسامی با شکل های سیال و منحنی را دیده باشید که به نظر می رسد از قوانین مرسوم طراحی، اطاعت نمی کنند. این سازه ها که اغلب از چوب هستند، به سبک پارامتریک طراحی شده اند. بر خلاف دیگر سبک های مدرن که مرز مشخصی از اشکال منظم در میان آنها وجود دارد، سبک طراحی پارامتریک، اغلب از فرم های آزاد و پیوسته تشکیل شده اند که علاوه بر تکرار، در حال تغییر فرم است.

کلمه ی پارامتریک به مفهوم در حال شکستن پیش فرض های معماری در دنیای واقعی است؛ سبک پارامتریک مرزهای پر از محدودیت را در هم می شکند و از نو تعریف می کند. این مرز آزادی های بیشتری را در اختیار معماران و طراحان قرار می دهد. سازه های پارامتریک، یکی از سبک هایی جدید طراحی است که نیازمند دقت بالایی است. مدتی است در ایران، به کاربردن طراحی پارامتریک و دکوراسیون پارامتریک رونق یافته است.استفاده از این سبک دکوراسیون در منازل امروزه در حال افزایش است و علت عمده‌ ی آن زیبایی و ظرافت و ارگانیک بودن آنها است.

در دکوراسیون پارامتریک، ابتدا ایده‌ ‌کلی در نرم افزار مدلینگ مخصوص طراحی پارامتریک، مدل سازی می شود و با توجه به محدودیت های اجرایی، لایه لایه می شود. در مرحله‌ آخر، پس از تایید نهایی فرم سازه، جزییات اتصالی روی آن تعریف می شود. در پایان، بعد از انتخاب کردن متریال، سازه به وسیله ی دستگاه تراش CNC ساخته می شود. از طراحی های پارامتریک می توان برای ساخت طیف وسیعی از سازه ها استفاده کرد؛ از نمای ساختمان گرفته تا المان های طراحی داخلی، همه و همه می توانند محصول طراحی پارامتریک باشند.

سازه های پارامتریک، اغلب ابعاد بزرگی مانند نمای ساختمان و … دارند. با این وجود، می توان از تکنیک ها و روش های طراحی، برای ساخت سازه های کوچک مربوط به این دکوراسیون مانند مبلمان پارامتریک، جلومبلی پارامتریک و سایر المان های پارامتریک استفاده کرد.

از نشانه های بارز مبلمان پارامتریکی منحصر به فرد بودن آنها است که به صورت سفارشی ساخته می شوند. این مبلمان از نظر ارگونومی دارای فرم مورد پسند کاربر است.

یکی دیگر از ویژگی های دکورهای پارامتریک این است که می توان آن ها را در محل مونتاژ کرد. طراحی دقیق جزییات و تعریف تک به تک قطعات چوبی که دارای نقشه اسمبلی هستند، باعث کاهش قیمت نهایی شده است. چرا که مشتری خودش به راحتی می تواند تمام قطعات ساخته شده در کارخانه را که دارای کد مشخص و محل نصب از پیش مشخص شده هستند، در منزل به هم متصل و مونتاژ کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *