بلاگ, مقالات تخصصی

راهنمای انتخاب کاناپه برای نشیمن

راهنمای انتخاب کاناپه برای نشیمن

راهنمای انتخاب کاناپه برای نشیمن

راهنمای انتخاب کاناپه برای نشیمن

راهنمای انتخاب کاناپه برای نشیمن

خريد كاناپه از بزرگ ترين هزينه‌هايی است كه شما برای مبلمان می كنيد و شايد هميشگی ترين. حتی اگر يك كاناپه را برای مصرف موقتی بخريد، ناگهان متوجه خواهيد شد كه از اتاق نشيمن به اتاقی معمولی تر و بعد زيرزمين می رود. پيش از آن‌كه متوجه شويد ده سال يا بيش‌تر گذشته است و اين خريد لحظه‌ای شما تبديل به بخشی از زندگی شما شده است. پس پيش از خريد يك كاناپه خوب فكر كنيد.

كاناپه‌های باكيفيت مستحكم و قوی هستند. برای امتحان استحكام آن روی آن بيافتيد و سپس آن را از يكی از گوشه‌هايش بلند كرده و تكان دهيد. اگر احساس سبكی و لغزندگی كرديد كاناپه خوبی را انتخاب نكرده‌ايد. به‌دنبال كاناپه‌هايی باشيد كه چهارچوب آن‌ها از چوب‌های قوی مانند چوب درخت بلوط، توسكا، فان، افرا، و يا تخته‌های سه‌لايی باكيفيت ساخته شده باشد. فنرهای مارپيچی با دست دوخته‌شده نشانه يك مبلمان خوب هستند، اما فنرهای مارپيچی  Sشكل نيز می توانند راحتی خوبی به وجود بياورند. فنرهای مارپيچی معمولی نمونه ازران‌قيمت اين فنرها هستند.

داخل اكثر بالشتک ها از فوم پلی يورتان پر شده است و هر چه اين فوم متراكم‌تر باشد، سنگين‌تر و دوام آن بيش‌تر خواهد بود. در مبلمان های ارزان قيمت بالشتک فقط با فوم پولی يورتان پر شده است. در مبلمان‌های باكيفيت‌تر از پنبه‌های داكرون استفاده می شود. كاناپه‌های باكيفيت‌تر تركيبی از مواد مختلف هستند كه شامل پنبه و فنر هستند كه داخل فنرها با فوم و پَر، پُر شده است.

بهترين كاناپه‌ها دارای محل‌های اتصال مستحكمی هستند و كناره‌های آن‌ها هم با چسب و هم ميخ به هم متصل شده‌اند. كاناپه‌های باكيفيت دارای پايه‌هایی هستند كه جزئی از چهارچوب است و به آن متصل نشده است (اگرچه نوع بازشدنی آن كار حمل و ‌نقل كاناپه را ساده‌تر می كند).

با توجه به توان مالی تان بهترين كاناپه‌ای كه می توانيد را بخريد چراكه قرار است مدت‌ها از آن استفاده كنيد. به علاوه ترميم يك كاناپه خوب هزينه كم‌تری نسبت به خريد يك كاناپه جديد دارد.كاناپه‌ای انتخاب كنيد كه با چيدمان و طراحی فضای شما متناسب باشد. اگر طراحی داخلی شما سنتی است، از كاناپه‌ای با دسته‌های نيم‌دايره و رل‌شده، پشتی منحنی، و بالشتك‌های دامن‌دار و تافته استفاده كنيد.كاناپه‌های مدرن خطوط ساده‌تر، تزئينات كم‌تر، و جزئيات بيش‌تری دارند.

ابعاد اتاق را در نظر بگيريد و براساس آن كاناپه‌ای را انتخاب كنيد كه عرض، طول، و ارتفاع آن مناسب فضای شما باشد. اگر مطمئن نيستيد، می توانيد با چسب‌های كاغذی يا نوارهای آبی كف اتاق را تقسيم‌بندی كنيد و براساس آن در مورد اندازه كاناپه تصميم بگيريد و يا می توانيد با جعبه‌های خالی يك كاناپه بسازيد و پس از چند روز در مورد ابعاد آن تصميم بگيريد.

اگر می خواهيد ساعات طولانی بر روی كاناپه لم بدهيد و يا روی آن مطالعه كنيد و چرت بزنيد، از فاصله بين دسته‌ها مطمئن شويد. فقط به طول كلی آن بسنده نكنيد چراكه عرض دسته‌ها بر روی فضای بين آن‌ها تاثير می گذارد.

اگر فضای كمی در اختيار داريد از كاناپه‌هايی استفاده كنيد كه دسته‌های كوچك دارند و يا اصلا بدون دسته هستند. اين كار باعث می شود تا فضای شما بزرگ‌تر به نظر برسد.چند نفر مهمان خواهيد داشت؟ شايد سوال احمقانه‌ای باشد اما واقعيت اين است كه هيچ‌كس دوست ندارد كه بر روی شكاف‌ها بنشيند. اگر كاناپه شما دارای دو بالشتك است فقط دو نفر از آن می توانند استفاده كنند. اگر می خواهيد تعداد بيش‌تری روی كاناپه بنشينند از كاناپه‌هايی با سه بالشتك يا بالشتك‌های سرتاسری كه بالشتك نيمكتی نام دارند استفاده كنيد.

كاناپه‌ها يكی از اين دو نوع پشتی را دارند: پشتی بالشی كه دارای بالش‌ها و كوسن‌هايی قابل جابه‌جايی در پشت است، يا پشتی ثابت كه به كف كاناپه وصل شده است.

كاناپه‌هايی كه پشتی بالشی دارند راحت‌تر و جذاب‌تر هستند، اما يك عيب دارند: اگر خيلی از آن‌ها خوب استفاده نكنيد شكل آن‌ها كمی تغيير می كند. اگر از آن دسته افراد هستيد كه دائما روی كاناپه می خوابيد و از آن زياد استفاده می كنيد كاناپه‌هايی كه دارای پشتی های ثابت هستند بيش‌تر مناسب كار شما هستند.

هنگام انتخاب كاناپه فقط به اندازه آن توجه نكنيد، بلكه عمق نشيمن‌ها و زاويه پشتی آن نيز در راحتی شما تاثيرگذارند. چگونه بفهميم چه عمقی برای ما مناسب است؟ اگر صندلی و يا كاناپه‌ای را می شناسيد كه در آن احساس راحتی می كنيد، فاصله بين زانوی خود و جايی كه پشت شما با پشتی كاناپه تماس پيدا می كند را اندازه بگيريد و بعد كاناپه‌ای را بخريد كه اين اندازه را دارد.

از آن جايی كه خريد كاناپه هزينه بر است، همه ما می خواهيم كاناپه‌ای بخريم كه هميشه به روز باشد. بهترين راه استفاده از كاناپه‌هايی است كه پارچه آن‌ها رنگی خنثی دارند. با اين كار هميشه می توانيد از كوسن‌هايی با رنگ‌ها و طرح‌های مختلف استفاده كنيد. در ضمن مزيت اين كار اين است كه هر گاه خواستيد تغيير دكوراسيون دهيد می توانيد كوسن‌ها را با قيمت كمی عوض كنيد.

اگر در خانه كودك داريد و داشتن كاناپه‌ای با رنگ‌های خنثی نگران‌تان می كند، از كاناپه‌هايی با رنگ‌های تيره‌تر يا طرح‌های ظريف استفاده كنيد. به ياد داشته باشيد كه پارچه‌های مصنوعی بادوام‌تر هستند و رنگ‌های بيش‌تری دارند و هم‌چنين تميزكردن آن راحت است. پارچه‌هايی كه دوخت محكم‌تری دارند و پارچه‌های سنگين مانند چرم دوام بيش‌تری دارند. از پاچه‌های اطلسی، حرير، و ابريشمی استفاده نكنيد مگر زمانی كه از كاناپه استفاده زيادی نمی كنيد.

هر پارچه‌ای كه انتخاب می كنيد، از فروشنده بخواهيد كه نمونه آن يا تكه‌ای از آن را به شما بدهيد تا شما بتوانيد پيش از خريد آن را امتحان كنيد. با اين كار می توانيد اين پارچه را زير نور اتاق خود و در كنار ديگر اجزای اتاق امتحان كنيد. چون پول زيادی بابت يك كاناپه می دهيد پس به همه جزئيات آن توجه كنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *