صندلی ارگونومیک چیست ؟

صندلی ارگونومیک - مبل رابو

صندلی ارگونومیک

طراحی بر اساس آناتومی بدن انسان به نحوی که با فیزیک انسان هماهنگ باشد و راحتی کافی را تأمین کند را ارگونومیک می‌گویند. توجه به طراحی ارگونومیک صندلی به نیمه اول قرن ۱۹ بازمی‌گردد در آن زمان گروهی از طراحان به بررسی ساختار صندلی‌ها و تأثیر آن بر عملکرد کارایی کارمندان پرداختند. صندلی‌های متحرک درست از آن زمان به بعد بود که رواج پیدا کرد تا افراد با استفاده از این صندلی‌ها خستگی ناشی از کار را کاهش دهند. صندلی‌های چرخ‌دار توسط توماس ای وارن در سال ۱۸۴۹ در امریکا ساخته شد که قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه آن بسیار روند کار را برای کاربران ساده‌تر کرد. ازآن‌پس هر روز شکل ظاهری صندلی‌های اداری تغییر پیدا کرد به‌گونه‌ای که این روزها صندلی‌های بر اساس آناتومی بدن انسان طراحی و ساخته می‌شود که با عنوان صندلی ارگونومیک شناخته می‌شود. در مقاله پیش روی سعی بر آن داریم تا پیرامون طراحی ارگونومیک صندلی مطالبی را برای آشنایی بیشتر به اشتراک بگذاریم پس با ما همراه باشید.

ارگونومی چیست؟

مجموعه اصولی که در طراحی هر محصول یا فضایی با در نظر گرفتن فیزیک و آناتومی انسان انجام گرفته باشد به طوری که به راحتی مورد استفاده قرار بگیرد و به سلامت بدن انسان صدمه ای وارد نکند را ارگونومی میگویند.
صندلی ارگونومیک یکی از اختراعات قرن ۱۹ به شمار می‌رود که پس از بررسی مهندسین و پزشکان بر روی حرکات بدنی انسان طراحی و ساخته‌شده است. مشاغلی مثل آرایشگری، خیاطی، دندان پزشکی و شغل‌های اداری پشت میز نشین با استفاده از این محصول به‌راحتی می‌توانند فشارهای کاری خود را کاهش دهند.البته این اصول تنهاشامل صندلی های اداری نمیشود و میتوان در صندلی های خانگی نیز مورد توجه قرار بگیرد. ارتفاع مناسب این صندلی‌ها و قابلیت تنظیم ارتفاع آن از ویژگی‌های بارز برای کارایی بهتر آن محسوب می‌شود. برخی از این صندلی‌ها بیش از ۱۴ نوع تنظیمات را به خود اختصاص می‌دهند که به‌راحتی بدن شما را در درست‌ترین زاویه برای نشستن قرار می‌دهد. جلوگیری از دیسک کمر، زانو درد، دردهای قفسه سینه و گاها سکته‌های مغزی با استفاده از این محصول برای شما فراهم می‌شود، زیرا بر اساس شکل ظاهری بدن انسان طراحی و تولید شده است.
• توجه به ابعاد آنتروپومتری
• قوانین ارگونومی
• مکانیزم تنظیم ارتفاع
• قابلیت قفل شوندگی صندلی

صندلی ناهار خوری

ویژگی صندلی ارگونومیک

صندلی ارگونومیک با توجه به وضعیت مطلوب کاربر در حین نشست برای ساعت‌های طولانی روز طراحی و ساخته می‌شود. عموماً به این قبیل صندلی‌ها به دلیل راحتی و کارایی بیشتر صندلی‌های (نشیمن فعال و نشیمن پویا) نیز گفته می‌شود. صندلی‌های آرگون به‌عنوان اولین صندلی‌های پویا در سال ۱۹۷۶ وارد بازار شدند. پارچه‌ای که برای این صندلی‌ها استفاده می‌شود عموماً از تعرق در حین نشستن جلوگیری می‌کند و جنس آن به شکلی است که مانع از سرخوردن کاربر در حین نشستن می‌شود. همچنین شیب پشتی صندلی اگر مکانیسم باشد ستون فقرات شما را در طول روز در بهترین حالت ممکن قرار می‌دهد. پایه‌های صندلی نیز به‌صورت ستاره‌ای ۵ تایی در نظر گرفته شده تا قابلیت چرخش و استحکام بیشتری برای کار فراهم شود.
• کاهش تنش‌های اندامی
• تحرک بیشتر در حین نشستن
• سرعت عمل بیشتر در زمان کار
• عملکرد ساده‌تر

نقش صندلی ارگونومیک بر سلامت

صندلی ارگونومیک عموماً برای اشخاصی که دچار بیماری‌های ارتوپدی و عروقی هستند بهترین گزینه انتخابی محسوب می‌شود؛ زیرا به‌کارگیری این صندلی سلامت جسمانی را حفظ می‌کند و از ستون فقرات به خوبی محافظت‌های لازم را انجام می‌دهد. عموماً در حین نشستن فشار زیادی به نواحی گوناگون بدن از جمله ستون فقرات وارد می‌شود که در طی گذر زمان بیماری‌های بسیاری را عارض می‌شود. صندلی‌هایی که این روزها بر اساس آناتومی بدن طراحی و ساخته می‌شود نه‌تنها به سلامت شما در حین استفاده کمک می‌کند که به اصلاح نشستن شما نیز کمک می‌کند. بدون شک با تهیه این صندلی دیگر فشاری روی ران و زانوهای شما احساس نمی‌شود و به راحتی قابلیت جابجایی برای شما فراهم می‌شود. همچنین رویه کار به‌گونه‌ای است که با عبور جریان هوا مانع از تعرق شما در طی گذر زمان می‌شود.
• پایداری و استحکام در طی گذر زمان
• ماهیچه‌ها در حالت مناسب قرار می‌گیرند.
• جریان خون گردش بهتری دارد
• حفظ حالت s مانند ستون فقرات
• مراقبت بیشتر از کمر و اندام های فوقانی

صندلی ارگونومیک

اصول ارگونومی در صندلی چیست؟

صندلی ارگونومیک عموماً از چند بخش تشکیل شده است. تکیه گاهی سر، پشتی قابل تنظیم، تکیه گاه ساعد، نشیمن قابل تنظیم، کنترل کننده ارتفاع و شیب، پایه‌های نگهدارنده و چرخ‌های ۳۶۰ درجه که بودن تمامی این پارامترها در کنار یکدیگر سبب طراحی و ساخت صندلی ارگونومیک می‌شود. رعایت کردن این اصول سبب می‌شود از آسیب‌های اسکلتی در حین نشستن‌های طولانی مدت جلوگیری شود. علم ارگونومیک مانع از بروز عارضه‌های بسیار جدی برای کسانی می‌شود که مدام بر حسب شغل و حرفه خود باید روی صندلی بنشینند می‌شود.
• ارتفاع مناسب
• پهنای استاندار برای تکیه گاه
• عرض و عمق ایده ال
• تشک‌های بسیار استاندارد

نکاتی پیرامون صندلی ارگونومیک

• صندلی ارگونومیک باید ارتفاعی کوتاه‌تر از زانو داشته باشد به شکلی که زانو نه خم و نه خیلی کشیده شود.
• پاها باید هم‌راستا با ران روی زمین قرار داده شود و زاویه‌ای ۹۰ درجه را در حین نشستن به خود بگیرد.
• عرض صندلی باید متناسب با جثه کاربر باشد تا آزادانه روی صندلی پویا در حرکت باشد.
• عمق صندلی باید استاندارد باشد تا بر اساس ابعاد آنتروپومتری تعادل درحین نشستن حفظ شود.
• شیب نشیمن می‌بایست حداکثر ۱۰ درجه باشد تا در لبه صندلی به راه و زیر زانو فشار وارد نشود.

صندلی

خرید آنلاین صندلی ارگونومیک

صندلی ارگونومی یک محصول شناخته شده است پس نیازی به مشاهده آن از نزدیک ندارید. شما به راحتی می‌توانید با کاهش هزینه‌های مصرفی خود یک صندلی متناسب و ایدئال را برای خود تهیه و از وجود آن در محیط کار خود نهایت لذت را ببرید و راندمان کاری خود را نیز افزایش دهید. برای این منظور می‌توانید به فروشگاه‌های آنلاین و شناخته شده در این راستا سری بزنید و یک محصول ایدئال را به محیط کار خود دعوت کنید. با خرید به صورت آنلاین محصول سفارشی شده شما به قیمتی مشابه قیمت تولیدی‌های چهاردانگه در اختیار شما قرار داده می‌شود. از سوی دیگر شما می‌توانید با حذف هزینه‌های سربار مثل هزینه حمل بار، هزینه رفت و آمد و بسیاری هزینه‌های دیگر با یک تیر دو نشان را به هدف بزنید.

منبع: مبلا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *