مبلمان منزل

طراحی مبلمان منزل

طراحی مبلمان منزل

مبلمان، یکی از اثاثیۀ مهم و تاثیرگذار در دکوراسیون داخلی منزل به شمار می آید و وجود آن، رنگ و بویی خاص به فضای خانه می بخشد؛ از این رو، طراحی مبلمان منزل بسیار مهم است و هماهنگی آن با سبک چیدمان می تواند فضایی متفاوت خلق کند.
برای آشنایی بیشتر با طراحی مبلمان ، با تصویرگران پویااندیش همراه باشید!

اصول طراحی مبلمان منزل به همراه 4 ایده چیدمان مبلمان خانه

طراحی مبلمان نیز مثل معماری و دیگر هنرها، تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته و حتی وقایع تاریخی هم بر آن اثر داشته است؛ برای مثال، فتح مصر به دست ناپلئون بناپارت باعث شد که اروپاییان با معماری مصر آشنا شوند و از عناصر آن در طراحی مبلمان استفاده کنند.
در حال حاضر، تنوع مبلمان  در بازار بسیار زیاد است و همۀ ما می ‌دانیم که مبلمان چه تاثیرِ شگرفی بر ظاهر خانه‌ مان و در نتیجه، احساس درونی و روحیه‌ ما دارد؛ از این‌ رو، طراحی مبلمان منزل و انتخابِ مبلمان مناسب، اهمیت بسیار زیادی دارد.

انتخابِ درستِ مبلمان باعث می ‌شود خانه‌ مان خیلی خاص و شیک به نظر برسد.
در این مقاله، به اصول طراحی مبلمان منزل می ‌پردازیم، جدیدترین مبلمان منزل را معرفی می ‌کنیم، ویژگی‌ های مبلمان خوب را برمی  ‌شماریم و 4 ایده برای چیدمان مبلمان خانه معرفی می ‌کنیم.

ویژگی  های  مبلمان مناسب انواع خانه‌ ها

مبلمان، اساس و نقطۀ کانونی هر خانه ای است؛ از این رو، انتخاب آن‌ اهمیت بسیاری دارد.
پیش از خرید مبلمان منزل، باید نکات زیادی را در نظر بگیرید تا بتوانید انتخاب درستی انجام دهید.
در انتخاب مبل، هم زیبایی آن اهمیت دارد و هم راحتی آن. مبلمان منزلتان باید متناسب با نوع دکوراسیون خانه ‌تان باشد؛ برای مثال، مبلمان سلطنتی، برازندۀ خانه ای با دکوراسیون ژاپنی یا مینیمال نیست!

موضوع بعدی، رنگِ مبلمان است. در انتخاب رنگ مبلمان خیلی دقت کنید. رنگ‌ های  خنثی به راحتی با دیگر رنگ‌ ها ست می ‌شوند؛ از این رو، با کوچک ترین تغییر در دکوراسیون منزل، مجبور نیستید مبلمانتان را هم عوض کنید.
رنگ‌ های  طلایی و نقره ای باعث می ‌شوند که خانه تان مجلل‌ به نظر برسد.
مبلمان با رنگ روشن باعث می ‌شود خانه بزرگ تر و روشن ‌تر به نظر بیاید. در انتخابِ مبلمان، به اندازۀ خانه ‌تان و محل قرارگیری مبلمان نیز توجه داشته باشید؛ به طور مثال، مبلمان بزرگ برای اتاق خواب یا پذیرایی کوچک اصلاٌ مناسب نیست.

بهداشت و نظافت مبلمان را هم در نظر داشته باشید. سطح مبلمان محل تجمع انواع میکروب ‌ها و باکتری ‌ها است؛ از این ‌رو، مبلمانی را انتخاب کنید که فاقد درز و چین باشد و به راحتی تمیز شود.
پارچۀ مبل نیز باید بادوام باشد تا در تمیز کردن و ضدعفونی آن، محدودیتی نداشته باشید.

4 ایده برای چیدمان مبلمان منزل

همان طور که پیش ‌تر گفتیم، انتخابِ مبلمان منزل، کار ساده ای نیست و هنگامِ انتخاب، باید عوامل زیادی را در نظر گرفت؛ مثلاً یک کاناپه بزرگ، زیبایی ‌اش را در فضایی بزرگ نمایان می ‌کند، نه در یک محیط کوچک، پس به سایز مبلمان باید توجه کنید، یا اینکه باید جنس صندلی یا مبلمان را در نظر بگیرید.

برای ساختن مبل و صندلی، از مواد مختلفی استفاده می ‌شود؛ مثلاً باید ببینید مبلمان چوبی با کنده‌ کاری و حکاکی، برازندۀ منزلتان است یا مبلی تماماً پارچه ای.
در یک مکان، نباید دو مدل مبل متفاوت قرار دهید. البته راحتی مبلمان نیز مسئلۀ بسیار مهمی است و باید به آن توجه داشت!
ایده‌ ها و سبک‌ های متعددی برای طراحی چیدمان مبلمان منزل وجود دارد که در ادامه، 4 ایده را در قالب زیباترین و شیک‌ ترین سبک‌ های  چیدمان مبلمان منزل خواهیم گفت:

چیدمان مبلمان به سبک ایتالیایی

طراحی ایتالیایی، در سراسر جهان و در هر زمینه ای، حرف اول را می ‌زند و طراحی دکوراسیون و چیدمان مبلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست.
چیدمان مبلمان به سبک ایتالیایی، به شاخه‌ های  مختلفی، مانند آنتیک، کلاسیک، آفرودیت، کلاسیک اروپایی و مدرن، تقسیم می ‌شود.

در سبک آنتیک، از مبلمان بسیار پر زرق و برق و خیره‌ کننده ای استفاده می ‌شود. سبک آفرودیت ایتالیایی، شبیه به سبک زنانه است، با این تفاوت که در آن، از مبلمان  با طراحی مدرن استفاده نمی شود؛
بلکه همه چیز به سبک کلاسیک است؛ یعنی مبلمان کلاسیک به رنگ‌ های  قرمز، نارنجی یا بنفش و لبه هایی گرد!

در چیدمان کلاسیک ایتالیایی، از مبل‌ هایی به رنگ طلایی و سفید بهره می ‌گیرند تا فضا را روشن ‌تر، بزرگ تر و مجلل ‌تر جلوه دهند.

چیدمان مبلمان به سبک ژاپنی

در دنیای مدرن، سبک دکوراسیون خانه ‌ها تا حد زیادی تغییر کرد و مردم بیشتر به سبک‌ های ساده و شیک گرایش پیدا کردند.
دکوراسیون مدرن، شباهت زیادی به دکوراسیون ژاپنی دارد؛ اما به‌ ندرت، به شباهت میان دکوراسیون مدرن و دکوراسیون ژاپن باستان اشاره ای شده است.
سبک دکوراسیون ژاپنی در دهۀ 1400 پدیدار شد و با گذر زمان، تغییرات بسیاری کرد.
خانه‌ های با دکوراسیون ژاپنی، بسیار مرتب هستند و آرامش طبیعت را در خود دارند.
مبلمان های ژاپنی، چوبی هستند و معمولاً از چوب سرو، بامبو و افرا ساخته می ‌شوند.

مبلمان ژاپنی پایۀ کوتاهی دارد و به سطح زمین نزدیک است، مانند مبلمان مدرنی که به این سبک طراحی شد است.

اگر می ‌خواهید آرامش و سادگی دکوراسیون ژاپنی را در خانه‌ تان داشته باشید، باید مبلمانی را انتخاب کنید که از مواد طبیعی، مانند چوب، چرم و کتان، ساخته و به سبک مدرن نیز طراحی شده ‌اند.

چند نکته مهم در مورد اصول چیدمان سنتی ژاپنی وجود دارد که باید بدانید:

بر اساس اصول طراحی دکوراسیون ژاپنی، هر چیزی باید به تعداد فرد موجود باشد تا بیشتر در خاطر بماند و اثرگذارتر و جذاب ‌تر باشد.
نقطۀ کانونی خانه ‌تان را حتماً پیدا کنید. برای چیدن وسایل و نصب پرده و قاب عکس‌ ها، به چشمانتان اکتفا نکنید، بلکه از ابزار اندازه‌ گیری بهره ببرید؛ در ضمن، در این دکوراسیون، هیچ چیز اضافه و بی استفاده ای نباید وجود داشته باشد!

منبع: اندیش

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *