مبلمان استیل

مراحل مختلف تولید مبلمان استیل

مراحل مختلف تولید مبلمان استیل - وبسایت رابو

 

مبل استیل یا همان مبل سلطنتی یکی از انواع معروف مبلمان در دنیاست.

به گزارش ایسنا، بنابراعلام توکامارت، به طور کلی این سبک از مبل دارای ویژگی های ظاهری خاصی است، مثل جثه بزرگ و سنگین و همچنین منبت کاری های زیاد روی بدنه و تاج  که باعث نمایی باشکوه و مجلل می شود.

برای ساخت مبل استیل مراحل مختلفی طی می شود تا محصولی زیبا و شکیل ساخته شود. در ادامه این مطلب درباره اهمیت و ترتیب این مراحل صحبت خواهیم کرد.

نجاری و تولید کلاف مبل استیل

چوب شیرازه و به نوعی پایه و اساس هر مبلمانی است. در اولین مرحله از تولید مبل استیل نجاران بر اساس سایز و استانداردهای موجود اقدام به برش الوارهای چوب برای ساختن کلاف مبل می کنند.

معمولا در ساخت کلاف مبل استیل از انواع مختلف چوب استفاده می شود که هر کدام ویژگی های ظاهری و درونی خاص خود را دارند. استفاده از چوب با دوام شرط لازم برای تولید مبل استیلی با کیفیت و با طول عمر بالاست.

فروشگاه اینترنتی مبل توکامارت که یکی از بزرگترین تولیدی های مبل شهر تهران است از چوب های معروف زیر در ساخت کلاف مبل استیل استفاده می کند که در ادامه به ویژگی های هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت.

. چوب گردو : این چوب که به رنگ قهوه ای مایل به خاکستری شناخته می شود جزء چوب های مستحکم و با دوام و همچنین نسبتاً سنگین محسوب می شود.

چوب گردو به علت داشتن طعم تلخ حشرات را از خود دور می کند و این ویژگی باعث افزایش طول عمر این چوب می شود. همچنین از ویژگی های دیگر این چوب حالت ارتجاعی و شکل پذیری مناسب آن است.

. چوب راش : از ویژگی های ظاهری این چوب می توان به رنگ کرم و آجری آن اشاره کرد. چوب راش نیز همانند چوب گردو از استحکام بالایی برخوردار است. به علت جنس محکم و سختی که این چوب دارد حشرات نمی توانند به آن نفوذ کنند.

چوب راش در دو مدل ایرانی و خارجی وجود دارد که چوب راش وارداتی معمولا از کشور های همسایه شمالی وارد ایران می شود و معمولا از لحاظ کیفیت در سطح بالاتری نسبت به چوب راش ایرانی قرار می گیرند.

. چوب روس : در ایران به هر چوبی که از کشور روسیه وارد شده باشد چوب روس گفته می شود. از معروف ترین چوب های روس می توان به چوب نراد (کاج) اشاره کرد. این چوب که با رنگ روشن شناخته می شود به خاطر بو و طعم خاص خود مورد علاقه حشراتی مثل موریانه نیست و برای مناطق مرطوب کاملا مناسب است.

. چوب توسکا : یکی دیگر از چوب های رایج در تولید مبلمان چوب توسکا است که اتفاقاً در ایران هم به وفور یافت می شود. چوب توسکا ب خلاف چوب های گردو، راش و روس از مقاومت پایینی برخوردار است و در برابر فشار ضعیف است. معمولا ست مبلمانی که با این چوب ساخته شده باشد از قیمت پایین تری برخوردار است.

پس از آن که کلاف مبل به شکلی یکپارچه و مستحکم ساخته شد وارد مرحله بعدی می شود.

مراحل مختلف تولید مبلمان استیل - وبسایت رابو

منبت کاری بر روی مبل استیل

در این مرحله طرح هایی زیبا و شکیل روی بدنه مبل نقش بسته می شود. ممکن است منبت کاری روی مبل از دو طریق انجام شود که باعث تغییر قیمت و به طور کلی ارزش مبل می شود.

. منبت کاری با دست : در این روش تمامی منبت ها و کنده کاری ها با استفاده از هنر دست منبت کاران ماهر روی مبل نقش می بندد. منبت کار دست ارزش هنری و البته قیمت تمام شده مبل را بالا می برد.

. منبت با دستگاه cnc : در این روش منبت ها با استفاده از دستگاه های سی ان سی روی مبل حک می شود و هنر دست انسان در آن دخیل نیست. از مزایای این روش می توان به دقت و ظرافت بالای منبت ها و همچنین سرعت بالای آن اشاره کرد.

رنگ کردن مبلمان استیل یا سلطنتی

در این مرحله با استفاده از روغن جلا، سیلر کیلر، رنگ و پلی استر عملیات رنگ آمیزی مبل انجام می شود. هرچقدر دقت و ظرافت و همچنین مواد استفاده شده در رنگ آمیزی کیفیت بالاتری داشته باشد، روی قیمت و البته کیفیت و طول عمر مبل تاثیرگذار هستند.

مراحل مختلف تولید مبلمان استیل - وبسایت رابو

رویه کوبی مبل استیل

شاید بتوان مهمترین مرحله در تولید مبلمان را مرحله رویه کوبی آن دانست زیرا مستقیماً با چشم بیننده و خریدار در ارتباط است. فردی که عملیات رویه کوبی را انجام می دهد هر چقدر این کار را با دقت و ظرافت بیشتری انجام دهد باعث زیباتر به نظر رسیدن مبل استیل می شود.

در این مرحله رویه کوب با استفاده از پارچه مبلی انتخاب شده توسط خریدار و همچنین اسفنج و فوم عملیات رویه کوبی را انجام می دهد. به یاد داشته باشید استفاده مناسب از فوم و اسفنج در نتیجه کار بی تاثیر نیست و کاملا بستگی به تجربه و تبحر فرد دارد و از نکات مهم برای خرید مبل استیل است.

مراحل مختلف تولید مبلمان استیل - وبسایت رابو

مراحل تولید مبل استیل یا همان مبل سلطنتی را خیلی کلی بیان کردیم. اصولاً هر کدام از مراحل توضیح داده شده را فرد متخصص در آن حوزه انجام می دهد یعنی ممکن است شما مبلی را تهیه کنید که منبت های زیبا و دقیقی داشته باشد ولی عملیات رویه کوبی بی دقت و نامرتب باشد. پس پیشنهاد می کنیم اگر قصد خرید مبل دارید حتما تمامی قسمت ها را به دقت بررسی کنید.

منبع : ایسنا

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *