نکات دکوراسیون منزل برای ایجاد هماهنگی

نکات دکوراسیون منزل برای ایجاد هماهنگی

با توجه به کوچک بودن فضای خانه های امروزی دکوراسیون و نحوه چیدمان منزل از اهمیت ویژه ای برخوردار است، سبکی که این روزها بیشتر برای طراحی دکوراسیون انتخاب میشود سبک مدرن است یعنی همه چیز در عین سادگی زیبا است، در سبک مدرن هرگونه شلوغ کاری و حاشیه سازی ممنوع است.

نکات دکوراسیون منزل

نکات دکوراسیون منزل برای ایجاد هماهنگی-وبسایت رابو

نکات طراحی دکوراسیون داخلی منزل

سبک های مختلفی برای طراحی دکوراسیون داخلی وجود دارد که هر کدام در زمان خاصی مد میشوند و از مد می افتند اما مهتر از همه چیز نکات و اصول اساسی طراحی دکوراسیون است که باعث هماهنگی و یکپارچگی میشوند.

شاید یکپارچگی و هماهنگی به نظرتان موضوع پیش پا افتاده با تعریف ساده ای باشد اما نقش تاثیرگذاری در دکوراسیون منزل دارد گه اگر رعایت شود منزلی بی عیب و نقص و همه چیز تمام خواهید داشت.

نکات دکوراسیون منزل برای ایجاد هماهنگی-وبسایت رابو

نکات چیدمان منزل و ایجاد هماهنگی دکوراسیون

اگر می پندارید معنی دو واژه یکپارچگی و هماهنگی مشابه و یکسان است در اشتباهید زیراهماهنگی بدین معنی است که المان های به کار رفته در دکوراسیون از نظر رنگ، طرح و جنس باهم تناسب داشته باشند اما یکپارچگی به معنی تکرار ویژگی خاصی از اجزای دکوراسیون در منزل مانند تکرار رنگ، اشکال، و حتی جنس خاصی از لوازم و وسایل است. با رعایت این اصول پیوستگی در منزل به وجود می آید، پیوستگی از تغییر ماهیت فضا جلوگیری میکند و احساس خوشایندی در منزل به ارمغان می آورد.

چرا پیوستگی در فضا حائز اهمیت است؟

اهمیت پیوستگی برای طراحی دکوراسیون از آن جهت است که موجب می شود درک ما از فضا ساده تر شود . احتمالا خانه هایی را دیده اید که با عبور از اتاقی به اتاق دیگر با ماهیت فضا روبرو شده اید . شما ممکن است در چنین مکان هایی احساس ناخوشایندی به علت ناپیوسته بودن فضا داشته باشید. 

 روانشناسان عقیده دارند هر چه قدر چشمان ما به دریافت اطلاعات مختلف بپردازد مغز ما تلاش می کند به ساده ترین شکل ممکن این اطلاعات را پردازش و به الگوهای مشخصی تبدیل کند به همین خاطر هنگام ورود به یک فضای جدید ابتدا به جزئیات توجه نمی کنیم بلکه به دنبال تشخیص فضا وارد شده مثل تاق ، آشپزخانه و…هستیم . سپس وقتی به یک حس ثابت و شناخته شده از اتاق رسیدیم ، تمرکز خود را بر روی هر یک از المان های محیط قرار خواهیم داد.

نکات دکوراسیون منزل برای ایجاد هماهنگی-وبسایت رابو

نکات و اصول طراحی دکوراسیون داخلی خانه

 استفاده از یکپارچگی و هماهنگی در محیط و ایجاد حس پیوستگی در فضا، شناخت و دریافت الگوهای ابتدایی را برای افراد آسان تر می سازد. الگوهای تکرار شونده و جزئیات مشابهی که در فضا وجود دارد سبب می شود که مغز ما شناخت سریع تر و راحت تر نسبت به محیط پیدا کند اما اگر در طراحی المان های دکوراسیون الگوهای تکرار شونده وجود نداشته باشد، شناختمان از محیط طولانی تر خواهد بود . یکپارچگی و هماهنگی در محیط سبب می شود که در چنین فضایی احساس آرامش و راحتی بیشتری داشته باشیم.

چگونه یکپارچگی و هماهنگی ایجاد کنیم؟

هماهنگی و یکپارچگی یعنی ایجاد مشابهت به همین دلیل دکوراتورها پیشنهاد میکنند از طرح و رنگ های مشابه در دکوراسیون منزل استفاده کنید مثلا رنگ کوسن مبل و والان پرده را مشابه انتخاب کنید یا رنگ کاغذ دیواری را با رنگ کفپوش ست کنید.

نکات دکوراسیون منزل برای ایجاد هماهنگی-وبسایت رابو

نحوه ایجاد هماهنگی و یکپارچگی در منزل

اگر به این نوع هماهنگی و تشابه در فضا علاقه ای ندارید، می توانید به عنوان منبع الهام طراحی خود از یک المان خاص در تمام بخش های دکوراسیون اتاق استفاده نمایید مثلا می توان الگوی خاصی از طراحی را روی کوسن های رومبلی به کار برد و بر همین اساس باقی آیتم های دکوراتیو را انتخاب نمود تا هماهنگی و یکپارچگی را به جزئیات کوچک دکوراسیون بدون همشکل شدن نقاط مختلف محیط وارد کنید. 

هماهنگی و یکپارچگی از اصول مهم در دکوراسیون داخلی هستند اما اگر بیش از حد به آن ها توجه نمایید ممکن است کسالت آور و تکراری شوند و انرژی لازم در فضا را از بین ببرد بنابراین بهتر است از این اصل به درستی استفاده شود و پس سعی کنید تنها چند المان خاص را انتخاب کنید و بین آن ها هماهنگی و یکپارچگی ایجاد نمایید.

نکات دکوراسیون منزل برای ایجاد هماهنگی-وبسایت رابو

نکات ایجاد هماهنگی و یکپارچگی دکوراسیون منزل

نکات مهم در طراحی دکوراسیون

در چیدمان و طراحی اجزای دکوراسیون اولین نکته ای که باید رعایت نمایید ایجاد یکپارچگی و هماهنگی در فضا و اجزای دکوراسیون است تا بدین طریق جذابیت بصری بیشتری در بیننده ایجاد شود . این اصل مهم و اساسی نباید به عنوان اصلی غالب در طراحی دکوراسیون به چشم بخورد بلکه لازم است در تمام بخش های فضا در جریان باشد.

شما می توانید برای بهبود فضای داخلی از یکپارچگی و هماهنگی در فضا استفاده نمایید و بسیاری از مشکلات در طراحی دکوراسیون را با این اصل حل کنید. این اصل به شما کمک می کند تا محیطی با چیدمان شلوغ و درهم را به محیطی سرشاراز آرامش تبدیل نمایید.

در سبک مدرن ظریف کاری یک اصل مشترک است و استفاده از دکوری های ریز بسیار اهمیت دارد . در دیزاین مدرن ظریف کاری در بطن تمام دکور و چیدمان منزل به چشم می خورند . علت علاقه بسیاری از افراد به سبک مدرن دکوری های ظریف حجم کم آن است که فضای کمی اشغال میکنند و در نهایت باعث بازتر دیده شدن فضای منزل تان میشوند.

نکات دکوراسیون منزل برای ایجاد هماهنگی-وبسایت رابو

اصول مهم طراحی دکوراسیون داخلی منزلv

منبع : نمناک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *