مبل چرمی

هفت ترفند نگهداری از مبل چرمیهفت ترفند نگهداری از مبل چرمی

هفت ترفند نگهداری از مبل چرمی

مبلمان چرمی به دلیل ظاهر لوکس و زیبایی که به فضا می‌بخشند، یکی از پرطرفدارترین انواع مبلمان به شمار می‌روند. نگهداری از مبل چرمی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چراکه موجب می‌شود تا در طی گذشت زمان و در اثر استفاده مکرر، همچنان تا حد فراوانی ظاهر زیبای اولیه خود را حفظ نماید.
در ادامه ما به بررسی ۷ ترفند جهت نگهداری از مبل چرمی می‌پردازیم. اطمینان داشته باشید که با رعایت این ۷ ترفند مبلمان چرمی شما در طی زمان طولانی‌تری برای شما قابل استفاده خواهد بود.

۱. مبل چرمی را به طور منظم گردگیری کنید

گردگیری مبل چرمی بسیار مهم است چراکه گردوغبار یکی از مهمترین عوامل آسیب رسان به چرم هستند. بهتر است که گردگیری به صورت منظم، هفته‌ای یک بار و به کمک یک پارچه تمیز و خشک انجام بگیرد. برای این کار می‌توانید از پارچه‌های میکروفیبر استفاده نمایید.
در شرایطی که گردوخاک به راحتی با پارچه خشک از بین نرفت، می‌توانید پارچه را به کمک آب مقطر نم‌دار کنید و سپس بر روی مبل چرمی بکشید. توجه داشته باشید که پارچه به هیچ وجه نباید خیس باشد و باید تنها کمی نم‌دار باشد چراکه نفوذ آب به درون چرم می‌تواند آسیب‌های فراوانی به آن وارد نماید. همچنین تا حد ممکن از استفاده از آب به صورت مستقیم جهت تمیز نمودن مبل چرمی اجتناب نمایید.

۲. درزهای مبل چرمی را جارو بکشید

تمامی درزها، لابه‌لای کوسن‌های مبل و هرجایی که احتمال می‌دهید گردوخاک در آن نقطه تجمع کرده باشد، توسط جاروبرقی و به کمک برس نرم که به چرم آسیب نرساند، جارو بکشید تا گردوخاک و سایر ذرات به طور کلی پاک شوند.
اگر این امکان برای شما فراهم بود، کوسن‌های نشیمن را به طور کامل بردارید تا به راحتی بتوانید گردوغبار جمع شده زیر کوسن‌ها را نیز جارو کنید.

۳. لکه‌های ایجاد شده روی مبل چرمی را بلافاصله تمیز کنید.

اگر هر ماده‌ای بر روی مبل چرمی ریخته شد و لکه‌ای به وجود آمد، بلافاصله از یک پارچه خشک و یا اسفنج استفاده نمایید تا مایع ایجاد شده را به خود جذب نماید و تنها در شرایط خاص و در صورت نیاز از یک پارچه مرطوب هم استفاده نمایید و سپس بلافاصله با یک پارچه خشک نقطه مرطوب را خشک نمایید.
جهت پاک نمودن لکه، پارچه خشک را بر روی لکه ایجاد شده نکشید چراکه این کار باعث پخش شدن لکه می‌شود. پارچه یا اسفنج را بر روی لکه برای مدت ۵ ثانیه قرار دهید تا پارچه رطوبت را به خود جذب نماید.

برای لکه‌هایی که حاوی رطوبت نیستند، می‌توانید از صابون ملایم و مقدار بسیار کمی آب گرم استفاده نمایید. اما توجه داشته باشید که این روش خیلی پیشنهاد نمی‌شود و بهتر است تنها در شرایط خاص و به مقدار بسیار کم مورد استفاده قرار بگیرد چرا که استفاده از آب و صابون به مقدار زیاد و به صورت مکرر موجب آسیب رساندن و ترک خوردن پارچه چرمی می‌شود.

 در شرایطی که لکه‌ ایجاد شده بسیار عمیق باشد، بهتر است که از یک متخصص کمک بگیرید تا موجب بدتر شدن لکه ایجاد شده نشوید. اما در هر شرایطی سرعت عمل شما بسیار اهمیت دارد چراکه هرچه دیرتر دست به کار شوید موجب کهنه‌تر و عمیق‌تر شدن لکه شده و تمیز کردن آن بسیار دشوارتر می‌شود.

۴. بر طبق بروشور مخصوص مبل چرمی عمل نمایید

هنگامی که مبل چرمی تهیه می‌کنید، یک بروشور مخصوص نگهداری از آن که توسط کارخانه سازنده تهیه شده است در اختیار شما قرار می‌گیرد. بسیار مهم است تا این بروشور را به طور کامل مطالعه نمایید و بر آن اساس از مبل خود نگهداری نموده و جهت تمیز نمودن آن از مواد شوینده مخصوص استفاده نمایید.

۵. محل قرارگیری مبل چرمی به دور از تابش مستقیم خورشید و منبع گرما باشد

تهویه مطبوع مناسب نقش بسیار مهمی را در حفظ نرمی و انعطاف مبل چرمی ایفا می‌نماید. قرارگیری مبل چرمی در معرض گرما و تابش مستقیم نور خورشید از اصلی‌ترین عواملی است که موجب ترک خوردگی در سطح پارچه چرمی می‌شود. البته این امر کاملا واضح است که اجتناب از گرما و نور مستقیم به طور کامل تقریبا غیر ممکن است اما می‌توان تا حد زیادی این نکته را رعایت نمود.

تا جایی که امکان دارد مبل چرمی باید به دور از پنجره‌هایی که نور مستقیم خورشید از آنها عبور می‌کند، شومینه، رادیاتور و سایر سیستم‌های گرمایشی باشد.

۶. از اسپری مخصوص مبل چرمی جهت درخشش بیشتر استفاده نمایید

اگر در طی استفاده مکرر رنگ مبل چرمی شما کمرنگ شده است می‌توانید از اسپری‌های جلادهنده و براق کننده مخصوص استفاده نمایید. اما بسیار مهم است که این بار هم به بروشور مراجعه نموده و حتما از اسپری که مخصوص مبل شما است استفاده نمایید. اما توجه داشته باشید که استفاده مداوم از این اسپری نیز می‌تواند بسیار آسیب رسان باشد.

بنابراین بهتر است هر ۶ ماه یکبار در صورت کمرنگ شدن مبل چرمی، ابتدا آن را با یک پارچه خشک از هرگونه گردوغبار پاک نمایید و سپس بر روی یک پارچه تمیز اسپری را پاشیده و سپس به آرامی پارچه را در سطح مبل بکشید. بدین ترتیب هم رنگ مبلمان شما به حالت اولیه بازگشته و جلا می‌یابد و هم تا میزان فراوانی ترک‌های پدید آمده از بین می‌روند.

۷. از پر بودن محتویات درون کوسن‌های مبل چرمی اطمینان حاصل کنید

قسمت‌هایی از کوسن نشیمن مبل که افراد بیشتر در آن قسمت می‌نشینند، ممکن است در اثر استفاده مداوم دچار فرورفتگی شود. بنابراین بهتر است هرزمانی که احساس کردید این اتفاق افتاده است داخل کوسن‌ها را بررسی نمایید و محتویات آنها را دوباره پر نمایید. این کار در زیبایی ظاهری مبل چرمی هم تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

با رعایت این ۷ نکته می‌توانید ظاهر زیبای مبل چرمی خود را برای مدت بسیار طولانی حفظ نمایید. مبل چرمی برخلاف بسیاری از سایر نواع پارچه‌های مبلمان نیاز به نگهداری خاصی ندارد و تمیزکاری آن بسیار ساده‌تر از سایر انواع پارچه‌ها است. تنها نیاز است نکاتی که در بالا ذکر شده را رعایت نمایید.

درنظر داشته باشید در شرایطی که مبلمان شما دچار آسیب جدی مانند ایجاد پارگی و شکاف، به وجود آمدن لکه عمیق و… شد، اگر خودتان اقدام به تعمیر آن نمایید ممکن است تنها موجب بدتر شدن شرایط شوید و یا بتوانید تنها برای زمان موقت آن را تعمیر نمایید و پس از مدتی دوباره به حالت اولیه خود بازگردد. بنابراین در این شرایط بسیار بهتر است که از متخصصین کمک بگیرید تا با خاطری آسوده مبلمان شما را به صحیح‌ترین و با کیفیت‌ترین روش‌های ممکن تعمیر نمایند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *