0 تا 100 ابعاد تشک خوشخواب

0 تا 100 ابعاد تشک خوشخواب | راهنمای اندازه تشک خوشخواب

0 تا 100 ابعاد تشک خوشخواب | راهنمای اندازه تشک خوشخواب - وبسایت مبلمان رابو

در این مقاله قصد داریم تا با مفهوم ابعاد مناسب برای انتخاب تشک خوشخواب بیشتر آشنایی پیدا کنیم. چراکه از مهم‌ترین نیازهای ما استراحت و دوری از استرس‌های زندگی روزمره است. یکی از راهکارهای تأثیرگذار در این امر مهم، تنظیم ساعات و کیفیت میزان خواب شب است.

اگر این خواب در محیطی آرام صورت گیرد، قطعاً میزان خواب ما برای استراحت و ریکاوری ذهن و جسم مفید واقع خواهد شد. در غیر این صورت خستگی، استرس، درد بدن یا کلافگی و بدخوابی، منجر به بی‌ قراری، تنش و ایجاد اضطراب در فعالیت‌های روزانه ما می ‌شود.

از مهم‌ترین نیازها برای داشتن یک خواب آرام بهره‌مندی از یک محیط مناسب برای استراحت با تشک مناسب برای بدن ماست. به‌جرئت می‌توان گفت، انتخاب یک تشک خوشخواب برای تجربه خوابی آرام، سؤال همه کسانی است که برای خرید تشک خوشخواب خویش اقدام می ‌نمایند.
ما در اینجا جواب تمام سؤال‌های شما در این زمینه را پاسخ خواهیم داد، پس لطفاً تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

0 تا 100 ابعاد تشک خوشخواب | راهنمای اندازه تشک خوشخواب - وبسایت مبلمان رابو

صفر تا صد ابعاد تشک خوشخواب

چطور ابعاد مناسب تشک خوشخواب موردنیاز خود را بیابیم؟
اولین نکته‌ای که برای خرید تشک خوشخواب حائز اهمیت است، اندازه‌گیری دقیق و درست برای انتخاب یک تشک خواهد بود. اینکه چطور یک تخت را اندازه‌گیری کنیم تا بتوانیم یک تشک با ابعاد درست را خریداری کنیم.

جواب به این سؤال در ادامه همین مقاله برای شما کاملاً توضیح داده شده است. اما باید قبل از اندازه‌گیری به این مورد توجه داشته باشیم که عادات ما در هنگام خواب نیز برای انتخاب یک تشک مناسب بی‌تأثیر نخواهد بود.

برای اندازه‌ گیری تخت به‌ منظور خرید تشک خوشخواب باید به موارد زیر توجه نمایید:

 1. همراه داشتن یک متر برای اندازه‌گیری و یادداشت مقادیر اندازه‌گیری شده
 2. نبودن تشک یا ملحفه بر روی بدنه تخت
 3. درصورتی‌که تخت دارای لبه است، باید برای تعیین ابعاد دقیق تشک مورد نیاز دقت کنید که لبه‌های داخل به داخل را اندازه بگیرید و این اندازه ‌گیری را برای طول و عرض بدنه تخت انجام دهید

0 تا 100 ابعاد تشک خوشخواب | راهنمای اندازه تشک خوشخواب - وبسایت مبلمان رابو

داشتن دکوراسیونی زیبا و متناسب، در گرو چیدمانی متناسب و استاندارد است ما در مقاله “اندازه استاندارد در دکوراسیون” ابعاد استاندارد دکوراسیون وسایل خانه را نوشتیم که بهتون پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید.

انواع ابعاد تشک خوشخواب

تشک‌های خوشخواب بر اساس نوع استفاده و کاربری آن‌ها در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرند. نام‌ گذاری‌های مرتبط با همین دسته‌بندی‌ها برای آن ها اتخاذ می‌گردد. برای مثال با همین استدلال می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تشک تک ‌نفره
 • تشک دونفره
 • تشک نوجوان
 • تشک نوزاد
 • سایزهای سفارشی

تشک خوشخواب تک ‌نفره

تشک‌ های تک ‌نفره یکی از پرفروش‌ترین و پرطرفدارترین تشک‌ های موجود در بازارند. این تشک‌ها در سه ابعاد مشخص تولید می‌شوند که عبارت است از:

 • سایز 200 * 90: به‌طورکلی این سایز برای بزرگسالان با جثه متوسط یا تقریباً درشت ‌اندام مناسب خواهد بود. این سایز در بین ابعاد دیگر تشک ‌های تک ‌نفره رایج ‌تر بوده و به‌ اصطلاح به این تشک، تشک 90 نیز اطلاق می ‌شود.
 • سایز 200*100: می ‌توان گفت این ابعاد تقریباً سفارشی بوده و به نسبت ابعاد دیگر مشتری کمتری دارد.
 • سایز 200*120: این ابعاد برای بزرگسالان با جثه‌ای درشت ‌تر، والدینی که تمایل به خوابیدن کنار فرزندشان را دارند یا افرادی که در هنگام خواب زیاد غلت می‌زنند، گزینه مناسب‌ تری برای خرید خواهد بود. این سایز نیاز به فضایی حدود 9 مترمربع دارد.

تشک خوشخواب دو نفره

تشک‌ های دونفره مناسب برای زوج ‌ها است. این تشک ها نیز یکی از پرطرف ‌دارترین انتخاب ‌ها در بازار خرید تشک ‌های خوشخواب قرار دارد. از ابعاد مرسوم این تشک‌ ها می‌توان به ابعاد زیر اشاره نمود:

 • سایز تشک 200*140: این ابعاد مناسب برای کسانی است که اتاق‌ خواب آن ‌ها فضای کمی جهت استفاده از یک تختخواب را داراست. پس مجبور به استفاده از این ابعاد تشک خوشخواب هستند. این ابعاد طرفدار کمی نیز دارد و علت آن این است که تخت ‌های ساخته شده در این ابعاد در بازار بسیار کم هستند. یکی دیگر از چالش ‌های این سایز، کم بودن طیف و انواع ملحفه و روتختی و محافظ تشک با این ابعاد است.
 • سایز تشک 200*160: پرطرفدارترین سایز موجود در تشک خوشخواب دونفره است. معروف به کوئین سایز است. این سایز به دلایل متعددی نظیر سایز مناسب جهت فضای اتاق‌خواب در بسیاری از خانه‌ها دیده می شود.
 • سایز تشک 200*180: این سایز تشک دونفره به ‌اصطلاح به کینگ سایز یا 180 معروف است. در این سایز تشک در کنار هر دو نفر 90 سانتی‌متر برای هر فرد وجود دارد. فضای این تشک به ‌قدری است که کسانی که در هنگام خواب عادت به جابه‌جایی زیادی دارند اصلاً نباید نگران این موضوع باشند.

اما یکی از مشکلات اصلی انتخاب این سایز تشک ابعاد بزرگ آن است. در بسیاری از اتاق ‌ها فضای مناسبی برای این تشک ‌ها وجود ندارد. همچنین حمل‌ونقل این تشک ‌ها در بسیاری از راهروهای ساختمان ‌ها و چارچوب درهای ورودی با دشواری همراه است.

تشک خوشخواب نوجوان

تشک ‌های مخصوص نوجوانان در تک‌ سایز 80*180 تولید می‌شوند. این سایز برای سنین نوجوانی بسیار مناسب است و مقداری نسبت به سایز تشک تک نفره کوچک  ‌تر است. لازم به ذکر است در هنگام خرید تشک خوشخواب برای نوجوان خود حتماً به ‌اندازه تختخواب توجه نمایید که ابعاد 80*180 باشد.

برای تخت خواب ‌های مخصوص نوزادان دو ابعاد رایج 70*130 و 75*135 به‌صورت استاندارد تولید می ‌شود. این تخت خواب ها فضای بسیار کمی را اشغال می کند. این ابعاد به‌صورت استاندارد برای تخت ‌های نوزادان تولید می ‌شود. درصورتی‌ که تخت نوزاد شما ابعاد دیگری دارد باید از تشک با سایز سفارشی استفاده نمایید.
تشک خواب نوزاد باید مناسب ابعاد تختخواب نوزاد باشد.

0 تا 100 ابعاد تشک خوشخواب | راهنمای اندازه تشک خوشخواب - وبسایت مبلمان رابو

تشک خوشخواب سایز سفارشی

با وجود سایزهای فوق که به‌صورت عرف در بازار موجود هستند، اما برخی اقدام به تولید خوشخواب ‌هایی با سایزهای غیراستاندارد و سفارشی می ‌نمایند. در ادامه به این دسته تشک ‌های خوشخواب با سایز سفارشی اشاره خواهیم کرد.
بعضی از این سایزهای سفارشی موجود در بازار عبارت‌اند از:

 • سایز تشک 90*190
 • سایز تشک 160*220
 • سایز تشک 80*130

0 تا 100 ابعاد تشک خوشخواب | راهنمای اندازه تشک خوشخواب - وبسایت مبلمان رابو

انتخاب درست ابعاد تشک خوشخواب نسبت به فضا

پس از بررسی و شناخت ابعاد مختلف تشک ‌های خوشخواب در بازار، وقت آن رسیده تا نگاهی به متراژ و فضای اتاق‌ خواب بیاندازیم. انتخاب ابعاد مناسب تشک و تختخواب باید نسبت به متراژ فضای اتاق صورت گیرد. این مسئله‌ای است که خیلی از افراد که نیازمند خرید تختخواب‌ ها و تشک ‌ها را دارند با آن روبرو می‌ شوند.

جمع بندی و یک انتخاب دقیق

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با دو فاکتور مهم در انتخاب ابعاد مناسب تشک خوشخواب آشنا کنیم. این دو فاکتور ( انتخاب ابعاد براساس نیاز شما و راحتی) انتخاب براساس فضا و امکانات شما است. این دو فاکتور شما را در انتخابی دقیق از سایز تشک خوشخواب کمک می ‌کند؛ تا هم نیازهای خود را بررسی کنید، هم امکانات را در نظر داشته باشید.

برای مثال اگر فردی درشت اندام هستید و به دنبال یک تشک خوشخواب تک نفره هستید بهترین انتخاب برای شما سایز 120*200 است. اگر دنبال تشک دونفره می گردید بهترین انتخاب شما سایز 180*200 یا کینگ سایز معروف خواهد بود.

همچنین برای مثال اگر شما نیاز به خوابیدن در طول شبانه روز کنار فرزند کوچک خود را دارید، بهترین انتخاب برای شما سایز 120*200 خواهد بود.
برای انتخاب دقیق ابعاد تشک مورد نیاز خود حتماً با کارشناس این امر در هنگام خرید نیز مشورت کنید.

برخی از سوالات رایج

1.انواع سایز تشک خوشخواب ؟

سایز تشک 90*190
سایز تشک 160*220
سایز تشک 80*130

2. سایز تخت و تشک چه تفاوتی دارند؟

سایز تخت باید مشابه با سایزهای استاندارد تشک تولید شود. در غیر این صورت باید برای تخت سفارشی یک تشک مجزا تولید کرد.

منبع : ویترا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *